78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 2. 2017
Re: VÄ?elĂ­ mor

"Největší koncentrace spor moru je ve včelím díle, ve starých souších
(nepočítáme li samotné příškvary). Jako hlavní preventivní opatření tedy
vidím v nastavení metodiky ošetřování včel tak, aby docházelo k co největší
obměně díla."
Pravda, staré dílo pochybného původu je stejně nebezpečné jako staré úly pochybného původu. Pokud byly určitě ve včelstvu, kde byl mor plodu, tak bych je asi spálil. Pokud to není známo, tak bych je vyvařil ale zvlášť od ostatního voští a mimo vyvařený vosk všechno zbytky spálil. Vosk poslal na výměnu tam, kde určitě dobře provádějí desinfekci vosku proti moru, než z něho vyrobí mezistěny.
Pokud se ale jedná o vlastní dílo, tam nevidím žádný zvláštní problém, co se týká starých plástů a zdravotního stavu včel. Dílo je přirozeně nutné obnovovat, uvádí se, že v přírodě v dutině se menší část díla obnovuje každý rok a zbytek díla cca co 3 roky. Zhruba takovou intenzitu bych považoval za přiměřenou, ale klidně může být i podstatně menší. Pokud jsou ve starém plástu spory moru, včely stejně s nimi nepřijdou do styku nebo jen málo, spory jsou v buňkách uzavřeny pod košilkou vylíhého plodu anebo v hmotě vosku. Problém bych v takovém případě viděl ve zbytcích z vyvařování vosku, které ty spory uvolní a zkoncentruje. Pokud jsou ve včelstvu spory moru, třeba v ochranném pásmu moru, tak tam bych viděl jako rozumnou likvidaci těch zbytků spálením.
Když nejsou, tak bych se tím nevzrušoval a zbytky likvidoval běžným navyklým způsobem.
Častější obnovování plástů bych jinak spíš hodnotil jako zlepšování fyzického stavu včelstva než nákazové situace a jako zlepšování chuti medu, nejsou v něm pachutě uvolňované ze starých plástů. Podstatně důležitější je podle mne chov co nejživotaschopnějších včelstev s dobrým čisticím pudem.
Co se týká medu se sporami moru, kritický bude med vytočený ze včel tam, kde už propukla akutní nákaza - klinika moru, bude v něm obrovské množství spor. Takový med by se ani neměl vyskytovat. Pokud by už byl, tak snad ho jedině použít na pečení, tam by měly vysoké teploty při pečení mor zničit. Spory moru asi neničí klasické kvašení a potom vypálení kvasu na pálenku. Med, vytočený ze zdravých včelstev, i když v ochranném pásmu moru a s nějakým množstvím donášených spor moru do včelstva, by myslím měl být bez problému, množství spor v něm by mělo být malé. Myslím, že na zpracování takového medu pamatují i předpisy kolem moru plodu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69983


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu